Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výživa štěňat velkých a obřích plemen psů

Velká plemena, to jsou psi vážící v dospělosti přibližně do 45 kilogramů: dobr- man, aljašský malamut, barzoj, německý ovčák nebo třeba labradorský retrívr. Dospívají přibližně mezi dvanácti a osmnácti měsíci věku, v osmnáctém měsíci končí i jejich růst. Obří plemena váží nad 45 kilogramů, mezi jejich zástupce můžeme jmenovat německou dogu, brazilskou filu, mastifa, svatobernardského psa nebo kavkazského pasteveckého psa. Dospívají až ve věku patnácti až čtyřiadvaceti měsíců. Jejich růst je ještě pomalejší. Maximálních rozměrů dosáhnou v osmnáctém měsíci, ale vývoj jejich kosterní soustavy a hlavně lebky je ukončen až ve dvou letech.

 

Výživa štěňat velkých a obřích plemen psů
 
 

 


První skok ve vývoji

Vývoj štěňat velkých a obřích plemen probíhá v podstatě rovnoměrně, i když v některých měsících jsou patrné výkyvy. První skok, období překotného růstu, je kolem třetího měsíce věku, pes roste téměř před očima – a to je také období, kdy se mnoho nepoučených majitelů dopouští první a zásadní chyby. Zvyšováním denní krmné dávky a energetické vydatnosti se snaží svému psovi poskytnout maximum živin, aby byl v dospělosti silný, dobře vyvinutý a zdravý. Opak je pravdou: vývin měkkých tkání je naráz v nesouladu s kosterním vývojem a pes má založeno na růstové obtíže nyní a pozdější problémy v dospělosti. Proto platí, že se těmto plemenům v tomto věku musí podávat speciální krmivo zajišťující rovnoměrný vývoj, což je krmivo s relativně redukovaným přísunem energetické hodnoty a přesto pokrývající plnohodnotně zvýšenou potřebu minerálních látek, zejména kalcia a fosforu, nutných pro správný vývoj kosterní soustavy a svalstva.

Kondice a vzhled

Právě u velkých a obřích plemen je důležité vybudování silné, mohutné a pevné kosterní soustavy. Každý (i částečný) nedostatek nebo nerovnováha může vést k překotnému nebo naopak nedostatečnému vývoji.
V ohrožení je především chrup psa, kde může dojít k nerovnováze v utváření skloviny. Rovněž snadno dojde ke špatnému vývoji zejména dlouhých kostí. Typickým příkladem poruchy z nesprávného vývoje je tendence k onemocněním typu dysplazie kloubů – loketního a kyčelního. Ohrožen je také vývoj šlach a svalů.
Tyto poruchy jsou v pozdějším stádiu pro psa bolestivé, a také pro majitele není příliš dobrou vizitkou, když je doprovázen psem s prošláplými zápěstími, omezenou hybností, nedostatečnou mechanikou pohybu, s výtoky z očí nebo pseudopsinkovým chrupem. Přitom mohl svého psa krmit sice kvalitní stravou, která však nebyla určena pro výživu velkých a obřích plemen.

Druhý skok

Mezi druhým a šestým měsícem se dostává štěně velkého a obřího plemene do další důležité fáze svého vývoje. Jak štěně toto období zvládne, závisí na kvalitě výživy. Použité suroviny i celkové složení krmiva musí odpovídat potřebám těchto plemen a neméně důležité je dávkování: zatímco ve třetím měsíci činila průměrná denní dávka suchého krmiva 4,4 % tělesné hmotnosti, v sedmém měsíci musí být snížena na 3,3 %; a kolem 18. měsíce až na 2,2 % celkové tělesné hmotnosti psa.

Kolikrát denně

Ještě ve 4. měsíci podáváme štěňatům velkých a obřích plemen tři až pět krmných dávek denně, v pěti měsících dvě až tři a v šestnácti měsících jen jednu až dvě denní krmné dávky.
Je jasné, že velký pes nejenže víc spořádá, ale spořádá víc toho nejkvalitnějšího krmiva. Proto i finanční náročnost psí stravy přispívá k tomu, že péče o psa velkého nebo obřího plemene je časově i ekonomicky náročná; a dokonale vyváženou stravu jen těžko někdo dokáže při její domácí výrobě. Vhodnější je proto využívat už hotového krmení, nejlépe granulovaného, které se dá při zachování skladovacích podmínek dlouhodoběji uchovat a je i finančně přístupnější než krmivo z konzerv.
Na celkový stav kostry psa má vliv nejen výživa, ale také stupeň zátěže. Jak již bylo řečeno, čím větší plemeno, tím delším vývojem probíhá. Proto až do ukončení růstu psa nijak fyzicky nepřetěžujeme.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

První skok ve vývoji

(Fifa, 7. 7. 2016 9:44)

Dobrý den, moč nerozumím tomu, jak píšete, že pes potřebuje maximum živin. To je hloupost, ne? První skok ve vývoji podle mě probíhá trochu jinak. Viz. http://psiusmev.cz/media/vyvoj-stenete Nebo ne? :-)

 

 


Poslední fotografie


Mail listArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 131763
Měsíc: 963
Den: 40