Jdi na obsah Jdi na menu
 


Homeopatie pro psy

Onemocnění průdušek a plic

 

Homeopatie i pro psy
 
 

 


Příznaky a příčiny

Pokud pes dýchá výrazně jiným způsobem, tzn. zvyšuje se frekvence dechů, které jsou chrčivé nebo šelestící, a přidruží se i suchý kašel, jedná se pravděpodobně o příznak onemocnění průduš- nice, průdušek nebo plic. Často bývá provázen teplotou, poruchami příjmu potravy nebo bolestivostí při nádechu. I počínající zánět v oblasti dýchacích cest se může rozvinout v život ohrožující stav, a proto by měl být včas veterinárně vyšetřen. Kromě toho je třeba i vyloučit sice vzácnou, ale přesto dosud se vyskytující nemoc - virovou psinku, kterou doprovázejí obdobné příznaky.

Zánětlivé onemocnění průdušek je často způsobované podchlazením, promoknutím ap. Může se rozšířit i do plicní tkáně a vyvolat zápal plic. Pokud je doprovázeno bolestivostí mezižeberní tkáně, naznačuje to zánět pohrudnice.

Dýchací obtíže, dušnost nebo chroptění jsou příznaky shromažďování sekretu na plicích. Ten ovšem může signalizovat i další možné problémy: krvácení do hrudního prostoru po úrazu (provázené navíc bledými nebo namodralými spojivkami a dásněmi) nebo po otravě (příznakem otravy je i malátnost), těžká vada srdce a krevního oběhu, vdechnuté cizí těleso nebo nádor v hrudní dutině.

Podpůrné homeopatické přípravky

Pro vyjmenovaná rizika je třeba vždy nechat psa s popsanými obtížemi vyšetřit veterinářem a léčit jej prostředky klasické medicíny. Existuje však také řada podpůrných homeopatik proti horečce a kašli.

Proti kašli u štěňat nebo mladých psů se ukázaly účinné tyto prostředky:
Při zejména nočním kašli, který připomíná křečovité záchvaty a který může být provázen vykašláváním sekretu, se podává 2x až 3x denně Drosera rotundifolia, rosnatka okrouhlolistá.
Při silných chroptivých šelestech a silném nutkání ke kašli vyvolávajícímu zvracení je účinná Ipecacuanha, nazvaná podle brazilské rostliny, aplikovaná 2x až 4x denně.
Na neústupný, suchý a křečovitý kašel platí Cuprum aceticum, octan měďnatý, podávaný 2x až 3x denně.
Kombinaci těchto tří prostředků v sobě spojuje preparát Viropect.

Při léčbě počínající bronchitidy je třeba mít na paměti, že se netlumí dráždění ke kašli, ale je podporováno uvolňování sekretu. Teprve tím je možné zhojení sliznic, které pak přestanou dráždit ke kašli. Homeopatika tady neúčinkují tak rychle jako alopatická léčiva s obsahem kodeinu.


 

Při ranním suchém dráždivém kašli, který zpravidla doprovází velká žíznivost, se často objevuje současně i bolestivý zánět pohrudnice. V takových případech se podává 2x až 4x denně Bryonia dioica – posed dvoudomý (sloužící dobře i k doléčení po úrazech), kterou je možné kombinovat i s Belladonou a Phosphorem.
Belladona, rulík zlomocný, je účinný proti vysokým horečkám, provázejícím hnisavé sekrece, Phosphorus, bílý fosfor, je prospěšný spíše u suchého kašle, který se zhoršuje večer a v noci, za chladného počasí nebo při vzrušení. Neměl by být užíván současně s jódem.

Kalium jodatum, jodid draselný, se užívá při suchém, úporném a neustupujícím kašli, nebo tehdy, když se kašel sice neobjevuje, ale při poslechu fonendoskopem nebo stetoskopem jsou patrné dechové šelesty. Obsah jódu dobře pomáhá zvláště mladým zvířatům se zvětšenou štítnou žlázou. Pro ostatní psy nebo pro zvířata s rozsáhlejším bronchiálním onemocněním, tj. s šelesty, dušností a zahleněním, je vhodný k uvolnění dýchacích cest.
Plicní edémy, vyvolané již zmíněným sekretem v plicích, jsou léčeny homeopatiky, které působí nejen na plicích, ale také a především na srdci a v ledvinách. Rozeznáváme plicní edémy akutní a chronické. Akutní stav může být vyvolán horkým a dusným počasím nebo při náhlých klimatických změnách. Nelze jej podceňovat, protože často ohrožuje postižené zvíře na životě. Chronické stavy nemusejí být doprovázeny kašlem, ale "pouze" ztíženým dýcháním, supěním a zvýšenou únavou. Pokud pes hodně pije, je namístě zjistit stav ledvin. Na změněné hodnoty moče je účinný např. Berberis, vhodně doplněný s některým homeopatikem "na srdce". Často bývá doporučován prostředek Kalium carbonicum nebo Kalium jodatum, a to 2x denně jedna dávka.

Tzv. pokašlávání může být hlavně u menších psů příznakem zánětu průdušnice nebo hrtanu. Pokašlávají-li nervózní zvířata a nemají-li příslušný klinický nález, lze obtíže mírnit prostředkem Spongia. Je vyroben z mořské houby a protože obsahuje jód, působí také na funkci štítné žlázy.
Chrapot u psů s podváhou může řešit Phosphor nebo Causticum, při záchvatovitém kašlání také Cuprum aceticum.
Zánětlivá onemocnění patří vždy do rukou veterináře. Také o aplikaci homeopatických prostředků vhodných k dolé- čení se raději poradíme se zkušeným homeopatem. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(zvocovajana@seznam.cz, 12. 4. 2016 17:22)

Prosím o radu, kde sehnat homeopata pro psa? Máme osmiletého psa, Tibetskou dogu. Od mládí trpí kožními chorobami. Veterinář si už neví rady. Psa máme momentálně zase a opět na antibiotikách, které už bere víc, než měsíc.Dříve léčba zabírala rychleji, ale nikdy trvale.Děkuji za odpověď.
Zvočová Jana

chrčení u čivavy

(Anna, 17. 1. 2014 11:52)

Poradíte mi homeopatika na záchvatovité chrčení u čivavy, které vzniká několikrát za den, někdy přo rozrušení někdy bez podnětu, Na veterině nám nepomohly. Jedná s eo problém který u malých ras bývá, bronchocefalický syndrom.

 

 


Poslední fotografie


Mail listArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 131765
Měsíc: 965
Den: 39