Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prostě prostý průjem?

Pod pojem průjem (diarea) zahrnujeme stavy, kdy je změněna konzistence stolice z normální a formované na měkkou a formovanou nebo neformovanou, ale stále konzistentní nebo velmi řídkou až vodnatou. Průjem není samostatná nemoc, ale příznak nějakého onemocnění nebo poruchy. Může být následkem primárního gastrointestinálního onemocnění či celkové choroby, která druhotně postihne trávicí soustavu (např. při selhání ledvin, sepsi, onemocnění jater, slinivky,...). Často spontánně odezní, ale na druhé straně může nabýt takové intenzity, že je ohrožen život pacienta.

 

Prostě prostý průjem?
 

 


Příčin průjmu je nespočet. Proto je velmi důležitá anamnéza, tj. zjištění, zda chovatel nezměnil krmivo, zda zvíře nepožilo nějakou škodlivou látku (odpadky, zkažené potraviny, kontaminovanou vodu, léky nebo něco, co by mohlo způsobit obstrukci střeva). Průjem mohou vyvolat i patogenní bakterie (př. Salmonella, Campylobacter, některé kmeny E.coli), viry (př. parvovirus), prvoci (Giardia), plísně a parazité (škrkavky), proto je důležité, zda pacient nepřišel do kontaktu se stejně postiženým jedincem svého druhu. I u zvířat je častou příčinou potravní intolerance (nesnášenlivost např. díky nedostatečné enzymatické výbavě) a alergie (hypersensitivita se vyvíjí po dlouhodobém zkrmování určitého proteinu v dietě). Záleží také na předchozí léčbě (např. antibiotiky, která mohou způsobit dysmikrobii, steroidy, prokinetiky, laxativy, nesteroidními antiflogistiky atd.).

V patogenezi průjmů se uplatňují čtyři základní mechanismy, a to malabsorpce, hypersekrece, zvýšená propustnost sliznice a abnormální motilita střeva. Většinou se podílí více mechanismů současně. Nejčastější je průjem malabsorpční, tzv. osmotický. Tento princip se uplatní i u zdravého jedince při dietní chybě, kdy ve střevě dojde k fermentaci nestrávených či nevstřebaných živin a vzniklé osmoticky aktivní organické kyseliny s sebou do střeva strhnou i tekutinu. Druhým velmi častým mechanismem je snížená reabsorpce vody a elektrolytů díky zvýšené permeabilitě (propustnosti) sliznice střeva. Tento typ průjmu nazýváme exsudativní, příčinou zvýšené propustnosti je zrychlená obnova a nedostatečná vyzrálost buněk střevní sliznice. Hypersekrece (průjem sekreční) může být navozena enterotoxiny, produkty zánětu, některými léky, parazity apod.

Průjmovitá stolice má původ buď v tenkém nebo tlustém střevě, pro rozlišení je velmi důležitá anamnéza a pozorování pacienta. Hlavní funkcí tenkého střeva je pokračování trávicích procesů, které začaly v žaludku, a absorpce živin. V tlustém střevě poté dochází k absorpci vody, tj. zahušťování a formování stolice. Stejně jako je odlišná funkce, liší se i příznaky postižení jednotlivých částí střeva.

Příznaky průjmu vycházejícího z tenkého střeva jsou hubnutí (díky zrychlené pasáži a narušenému trávení a absorpci živin), zvýšený objem trusu, vodnatá konzistence a normální či mírně zvýšená frekvence defekace (1-4x denně). Někdy je ve stolici patrná přítomnost nestrávené potravy.

Naproti tomu průjem typu tlustého střeva se vyznačuje výrazně častější defekací (6 a vícekrát), tenesmy (nucení na stolici jako následek dráždění kolonu a rekta), urgentní potřebou defekace, často přítomností hlenu a flatulence.

Z praktického hlediska je důležité rozlišení na průjem akutní, který vzniká náhle, trvá několik dní, nebo se vyskytuje intermitentně po dobu kratší než 4 týdny, a průjem chronický.

Při každém průjmu dochází v různé míře ke ztrátě tekutin a elektrolytů, což způsobuje dehydrataci, změny v metabolizmu iontů, postupné vyčerpání energetických rezerv těla a hypoglykemii.

Co dělat, pokud má pes průjem a jinak je "zdravý" ?

Prvním, velmi důležitým opatřením, je hladovka. Pro podrážděný žaludek a střeva je nejdůležitější, aby se jejich funkce mohla v klidu upravit a sliznice regenerovat. Hladovka by měla trvat přibližně 24 hodin, někdy dokonce 2 dny. To samozřejmě neplatí pro malá štěňata.

Pak můžete začít krmit dietním krmivem po malých dávkách. Dietním krmivem se rozumí nejlépe rozvařená rýže s trochou libového drůbežího masa bez kůže. Také je možné zakoupit speciální dietní krmivo ve veterinárních ordinacích. Krmivo se podává opravdu po malých dávkách (polévkové lžíce) několikrát denně. Malé dávky krmiva tolik nenamáhají zažívací trakt. U kolonopatií někdy naopak léčebně podáváme krmiva s přídavkem vlákniny.

Pacient musí mít stále k dispozici čerstvou vodu. Je možné podávat i heřmánkový odvar oslazený glukózou či fruktózou (Glukopur), je vhodný hlavně u štěňat, která potřebují zdroj energie. I tekutiny je lepší podávat v malých dávkách a nenechat psa vypít velké množství vody najednou kvůli možnému podráždění žaludku.

Jaké jsou tedy příznaky, které vyžadují rychlou návštěvu u veterináře?

Veterináře byste měli navštívit vždy, když je pes malátný, "vypadá nemocně", nebo má zvýšenou teplotu (teplota měřená v konečníku vyšší než 39 °C). Také každý výrazně vodnatý průjem, nebo průjem trvající déle než dva dny, by měl být ošetřen veterinářem. Zvláště opatrní buďte u štěňat a malých plemen psů, u kterých velmi rychle dochází k dehydrataci.

Pokud se kromě průjmu objeví i zvracení, je třeba pomoci lékaře. Obzvlášť alarmující je časté zvracení a zvracení po napití. Dalším případem, kdy byste neměli váhat s návštěvou veterináře, je výskyt krve v trusu. Ať už se jedná o krev čerstvou nebo tmavou, natrávenou. A samozřejmě při změnách celkového zdravotního stavu. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Průjem - porucha metabolismu

(Terka, 4. 7. 2016 22:47)

Granule od hills koupila spolecnost palmoliv,uz tak kvalitni nejsou

Průjem

(Romana, 2. 6. 2012 16:49)

Dobrý den,mohl by mi někdo poradit?Máme NO s papírama a jsou mu 3 roky..Už druhý měsíc má průjem,někdy i na vodu.Už jsme zkoušeli všechno,má také prášky co má od doktora ale nepomáhají,taky měl dietní granule ale po nich to měl ještě horší.Stolici má tak 4x denně,někdy i víc..už nevíme co s ním..ve stolici mu doktor nic nenašel..Jestli má někdo zkušenosti tak mi prosím poradte..děkuji

Re: Průjem

(Zuzka, 3. 2. 2013 20:11)

Dobrý den, můžu se zeptat, jak jste vyléčili vašeho psa? Četla jsem váš dotaz na průjem u psů. Můj pes vykazuje totožné příznaky a taky už nevíme co s ním.nic nepomáhá...

Re: Průjem

(PETRA, 22. 7. 2013 8:56)

ZKUSTE CHLADNÝ ODVAR Z ŘEPÍKU LÉKAŘSKÉHO,VŠECHNY LÉKY VYSAĎTE-VYTÍRAJÍ STŘEVNÍ MIKROFLORU.. JE TO JEDINÉ CO MI KDY PSA VYLÉČILO.PETRA

Re: Re: Průjem

(Petr, 17. 7. 2015 12:02)

Zdravím, nemáte nějaké rady co na průjem metabolický? Pejsek má diabetes, nemocná játra a slinivku. Zkoušeli jsme přidat trávící enzymy, živočišné uhlí i Atapektin, ale nezabírá nic. Ještě jsme koupili Humican, ale pokud ani ten nepomůže, tak nevíme co dál.. Děkuji za rady

Průjem 3měs.štěně

(Petra, 27. 12. 2013 20:32)

Dobrý den, máme doma asi 1měs. 3měs. štěně ,fenku(matka Boxer,otec Labrador), kterou jsme převzali od slečny která zjistila že vlastně nemá čas na psa.
Bylo odebráno od feny asi ve 4- 5týdnu, majitelka ho chtěla utratit. Slečnou byla krmena Pedigree(chudák fenka),měla prej občas prújmy. My přešli na Nativii. Stolice byla normální do doby než byla poprvé naočk. a odčervena. Po odčervení kdy byli přítomni paraziti začali opět prujmy i s nahnědlím hlenem.(řídká stolice né vodnatá). do 2očkování to bylo střídavě, ale už ne tuhé hovišo. Proběhlo 2 očk. a odčervení, tentokrát žádní paraziti. Od této doby opět průjmy s hlenem, né teplota, žere je hravá. Proběhla rýžovomrkvová +kuř. maso dieta, bobky opět tuhé bez hlenu. Po opětovném podávání granul Nat. poět stolice +nahnědlí hlen. Chci se jen ujistit zda dedukuji správně že problém jsou granule které jí nesedí i když paradoxně před odčer.a očk. nebyl žádný problém. Děkuji za odpověd´ či případnou radu jak dál. 

 


Poslední fotografie


Mail listArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 131765
Měsíc: 965
Den: 39